To zestaw procedur i wymagań zapewniających właściwy sposób postępowania z produktem leczniczym w łańcuchu logistycznym od producenta do apteki.
Celem jest zapewnienie jakości, bezpieczeństwa oraz legalności pochodzenia produktów leczniczych.
Zawiera wymagania dla systemu zarządzania jakością mającego zastosowanie dla każdej organizacji, niezależnie od jej wielkości i rodzaju, która potrzebuje wykazać zdolność do ciągłego dostarczania wyrobów zgodnych z wymaganiami klienta i mających zastosowanie przepisów oraz dążącej do zwiększenia zadowolenia klienta (według ISO 9001 wyrobem jest także usługa).
HACCP to System Analizy Zagrożeń i Krytyczne Punkty Kontrolne. To metoda, która ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności, również i przede wszystkim podczas transportu żywności.
Standard IFS Logistics został stworzony dla zapewnienia bezpieczeństwa produktów w całym łańcuchu dostaw. Skierowany jest do dystrybutorów i nie odnosi się do zakładów przetwarzających produkty.
Pracownicy firmy LIGAND Polska Sp. z o.o. mając wykształcenie farmaceutyczne i medyczne, wieloletnie doświadczenie w przemyśle farmaceutycznym oraz logistyce produktów leczniczych stawiają na rozwój i dostarczanie wysokiej jakości szkoleń.
Znajomość polskich regulacji prawnych, wymagań GDP UE jak i wymagań IATA CEIV Pharma dla transportu lotniczego pozwala na skuteczne wdrożenie linii lotniczych, agentów handlingowych, spedytorów lotniczych i drogowych, firm transportu drogowego oraz hurtowni farmaceutycznych.
wykwalifikowani specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w branży farmaceutycznej mający wykształcenie farmaceutyczne, medyczne, z uprawnieniami audytora wewnętrznego ISO 9001:2015 oraz z doświadczeniem w tłumaczeniach medycznych
przy pełnym wsparciu merytorycznym
dla stałych Klientów
Dobra Praktyka Dystrybucyjna - DPD (ang. Good Distribution Practice, GDP), jest to zbiór zasad, których stosowanie w praktyce gwarantuje, że przez całą drogę produktu leczniczego od wytwórcy do apteki zachowana będzie jego jakość i niezmienność oraz, że będzie on pochodził z legalnego źródła dostawy.
Wymagania prawne krajowe jak i UE w tym zakresie, stanowią „część zapewnienia jakości, która gwarantuje, że produkty są konsekwentnie przechowywane, transportowane i obsługiwane w odpowiednich warunkach wymaganych przez pozwolenie na dopuszczenie do obrotu (MA) lub specyfikację produktu” .
Coraz częściej obserwuje się sposoby zwalczania fałszowania – fałszerstwa stanowią jedno z największych wyzwań stojących przed organami regulacyjnymi, firmami farmaceutycznymi i konsumentami.
Celem jest zapewnienie jakości, bezpieczeństwa oraz legalności pochodzenia produktów leczniczych.
Wytycznych Komisji Europejskiej z dnia 5 listopada 2013 r. w sprawie dobrej praktyki dystrybucyjnej (DPD) dotyczącej produktów leczniczych do stosowania u ludzi.
Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (Dz. U. poz. 381), z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
w sprawie dobrej praktyki dystrybucyjnej (DPD) dotyczącej produktów leczniczych do stosowania u ludzi.
Europejskie wytyczne DPD / Good Distribution Practice GDPz uwzględnieniem zmian wprowadzonych: Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 marca 2016 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (Dz. U. poz. 361); oraz Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 czerwca 2016 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (Dz. U. poz. 872).
Jednolity tekst rozporządzenia MZPrzedsiębiorca prowadzący hurtownię farmaceutyczną musi zatrudnić wystarczającą ilość kompetentnego personelu do wykonywania zadań związanych z obrotem produktami leczniczymi. Pracownicy zatrudnieni w hurtowni farmaceutycznej muszą przejść szkolenia wstępne przed przystąpieniem do pracy oraz być szkoleni w sposób ciągły zgodnie z pisemnym programem szkoleń. Każdy z pracowników musi posiadać ściśle określony zakres obowiązków.
Każdy przedsiębiorca prowadzący obrót hurtowy wyznacza Osobę Odpowiedzialną. Osoba Odpowiedzialna musi posiadać odpowiednie uprawnienia niezbędne do wykonywania jej obowiązków i dysponować dostępem do niezbędnych zasobów. Należy podkreślić, że nowelizacja Prawa farmaceutycznego i nowe rozporządzenie w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej znacznie zwiększyły uprawnienia i obowiązki Osoby Odpowiedzialnej, a co za tym idzie wzrosło jej znaczenie. Obecnie pełni ona kluczową rolę w systemie jakości i z tego powodu powinna zająć istotną pozycję w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa prowadzącego obrót hurtowy produktami leczniczymi.
Odpowiednia Osoba Odpowiedzialna musi mieć doświadczenie w przechowywaniu i dystrybucji produktu farmaceutycznego oraz w obowiązujących standardach i procedurach dotyczących GDP.
Rolą Osoby Odpowiedzialnej jest audyt i doradztwo w zakresie standardów GDP, udział w procesie wycofania wszystkich partii produktów leczniczych i doradzanie w kwestiach dotyczących GDP.
Relacje między Dyrektorami Spółki i Osobą Odpowiedzialną są zatem kluczowe dla sprawnego działania dystrybucji farmaceutycznej – wybór doświadczonej Osoby Odpowiedzialnej jest bardzo ważny dla Twojej firmy. Dlatego kontraktowa Osoba Odpowiedzialna z firmy LIGAND Polska Sp. z o.o. może być właściwym rozwiązaniem.
Norma ISO 9001 zawiera wymagania dla systemu zarządzania jakością mającego zastosowanie dla każdej organizacji, niezależnie od jej wielkości i rodzaju, która potrzebuje wykazać zdolność do ciągłego dostarczania wyrobów zgodnych z wymaganiami klienta i mających zastosowanie przepisów oraz dążącej do zwiększenia zadowolenia klienta (według ISO 9001 wyrobem jest także usługa).
Wdrożenie Systemu Zarządzania Jakością zgodnie z normą ISO 9001:2015 składa się z następujących etapów:
HACCP to System Analizy Zagrożeń i Krytyczne Punkty Kontrolne. To metoda, która ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności, również i przede wszystkim podczas transportu żywności.
Zgodnie z prawem, wszystkie firmy uczestniczące w łańcuchu żywnościowym mają obowiązek wdrożyć i udokumentować system HACCP, niezależnie od swego profilu działalności i wielkości: firmy transportowe, magazyny żywności, przetwórcy i producenci żywności, stołówki, sklepy, przedszkola, restauracje, producenci opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością, szpitale i wiele innych. Wdrożenie zasad HACCP pozwala eliminować ryzyko związane z biologicznym, chemicznym i fizycznym zanieczyszczeniem żywności.
Fundament HACCP stanowi 7 zasad definiujących ogół zasad. Co więcej, przewoźnicy wożący produkty spożywcze poza wdrożeniem HACCP, mają również obowiązek zgłoszenia się lub rejestracji we właściwym urzędzie odpowiedzialnym za nadzór nad żywnością (np. w Inspektoracie Sanitarnym).
Do wdrożenia systemu HACCP obliguje prawo. Ponadto jest wymagany przez zleceniodawców, którzy wdrożyli system HACCP w łańcuchu dostaw produktów żywnościowych. Oznacza to, że dla przewoźników często barierą wejścia do łańcucha dostaw żywności jest wdrożony i utrzymany System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli. Niezaprzeczalnym dowodem na spełnienie wymagań załadowców jest posiadanie ważnego certyfikatu HACCP. Daje to pewność, że produkty spożywcze dotarły “z pola do stołu” w jakości -co najmniej- nie pogorszonej.
Największą korzyścią z wdrożenia i certyfikacji HACCP jest przemieszczenie żywności w sposób nie wpływający na pogorszenie jej jakości oraz:
Koszty wdrożenia systemu HACCP są uzależnione od rodzaju i wielkości przedsiębiorstwa, oferowanych usług oraz liczby zatrudnionych pracowników. Do głównych kosztów należą: szkolenia pracowników i audytorów wewnętrznych, usługi doradcze oraz czas, jaki organizacja musi poświęcić na wdrożenie. Dodatkowym kosztem jest audit certyfikujący i coroczne audity recertyfikacyjne, wykonywane przez firmę zewnętrzną.
Standard IFS Logistics został stworzony dla zapewnienia bezpieczeństwa produktów w całym łańcuchu dostaw. Skierowany jest do dystrybutorów i nie odnosi się do zakładów przetwarzających produkty.
Standard IFS Logistics dotyczy wszystkich rodzajów transportu (samochodowy, kolejowy, morski, powietrzny i inne) oraz do produktów wymagających kontroli temperatury lub stabilnych warunków otoczenia. W zakresie IFS Logistics są produkty żywnościowe (luzem, bez opakowania i produkty zapakowane) oraz produkty nieżywnościowe.
IFS Logistic obejmuje wszystkie procesy związane z logistyką: załadunek, transport, rozładunek, magazynowanie, obsługę i dalszą dystrybucje. Od początku 2013 roku obowiązuje 2 wersja standardu IFS Logistics.
Korzyści z wdrożenia systemu IFS Logistics
Poprawne wdrożenie IFS Logistics zapewnia:
Certyfikacja IFS Logistics – dlaczego warto?
Certyfikat IFS Logistics to:
Certyfikacja IFS Logistics
Gdy wszystkie wymagania standardu IFS Logistics są spełnione, co może zostać potwierdzone przez wykonanie auditów wewnętrznych, organizacja może przystąpić do auditu zewnętrznego. Powinien on zostać wykonany przez stronę trzecią – jednostkę certyfikującą.
Po pozytywnie zakończonej certyfikacji zostanie wydany certyfikat IFS Logistics. Certyfikacja jest przyznawana na rok.
Jaki jest koszt wdrożenia IFS Logistics?
W celu uzyskania oferty zachęcamy do wysłania zapytania ofertowego poprzez formularz kontaktowy.